Choď na obsah Choď na menu
 


Chov Antverpských bradáčov prepeličích

 
            Antverpský bradáč je belgickým národným plemenom. Patrí k pôvodným malým plemenám hydiny. Prvé vyobrazenie hydiny podobajúcej sa antverpskému bradáčovi, nachádzame na obraze zo 17. stor., od Alberta Cuypa. Prvá písomná zmienka o tejto hydine, je vo francúzsky písanej knihe, vydanej na začiatku 19. storočia. Aj keď je v nej uvedené, že plemeno pochádza z Holandska, jeho pôvodnou krajinou je Belgicko, oblasť okolo Antverp.
 2535.resize_to.480x480.jpg
2536.resize_to.480x480.jpg
 
           Antverpský bradáč patrí k najmenším plemenám hydiny. Kohútik má pomerne veľkú hlavu, ružicový hrebeň s jemným perlovaním, končiaci tŕňom, sledujúcim tylo hlavy. Tvár je výrazne červená, s typickými, dobre vyvinutými fúzami. Oči sú výrazné, veľmi tmavo hnedé, zobák krátky, tmavej až rohovej farby. Krk je krátky, dozadu nesený, na zadnej strane s bohatým operením v tvare hrivy. Chrbát široký a krátky, krídla nízko nesené, chvost nesený skoro kolmo hore. Hmotnosť kohútika je 600 gramov.  
           Sliepočka je veľmi podobná kohútikovi, od ktorého sa odlišuje iba rozdielmi podmienenými pohlavím. Hmotnosť sliepočky je 500 gramov. Znáša 60 až 80 vajíčok o hmotnosti 25 gr, s bielou škrupinou. Antverpský bradáč sa vyskytuje v rôznych farebných rázoch, ale najrozšírenejšie je jeho pôvodné prepeličie sfarbenie.
 
foto1.jpg
b07-zo-vrable-065.jpg 
           S chovom antverpských bradáčov prepeličích som začal v roku 2007, keď z rakúskej výstavy vo Welse, som si priniesol párik antverpských bradáčov prepeličích strieborných. Pôvodne mali byť v čistom prepeličom sfarbení, ale klietky s nimi boli už prázdne. Až na európskej výstave v Nitre v roku 2009, som kúpil prepeličie, kohútika a sliepočku. Preto že mojím cieľom bolo chovať viac kusov tejto krásnej hydiny, skúsil som kríženie prepeličieho kohútika so striebornou prepeličou sliepočkou. Český chovateľ, pán Kafka, písal na českej i.faune článok, že je možné využiť kríženie týchto dvoch farebných rázov na získanie čistých prepeličích sliepočiek alebo opačne. Z tohto kríženia sa mi podarilo odchovať 15 kuriatok, z čoho väčšina boli sliepočky. Kohúti po vyperení neboli sfarbený čisto strieborne, ale mali veľa zažltnutého a zlatého peria, hlavne v chrbtovej časti, v závesoch a ramenách. Sliepočky po prvom zaperení mi robili radosť z prepeličieho sfarbenia, ale po preperení mali veľa žltej farby v krčnom závese. Preto neboli použité ďalej do chovu, ale rozdané priateľom na ozdobu ich dvorov. 
 
          Dnes má môj chovný kŕdlik 2 kohútikov a 10 sliepočiek v čistom prepeličom sfarbení. Chovám ich vo voliere 4x2,5m. Kŕmim 1x denne so zmesou zrnín /kukurica, pšenica, jačmeň, ovos, slnečník, proso, ľan/ v určitom pomere. 2x do týždňa dostávajú miešanú zmes navlhčeného chleba, obilného šrotu, mrkvy, jablka, repy a tekvíc hokaido. Podľa sezóny zelené krmivo /púpava, myší chvost, ďatelina, tráva/, v zime sušenú žihľavu a odrol zo sena pre králiky. V čase znášky pridávam kŕmnu zmes pre nosnice a prepelice. Drobný riečny piesok a mletý vápenec majú stále vo voliére. 
 
obrazok59.jpg
foto6.jpg
foto4.jpg
foto5.jpg
 
           Kuriatka sa liahnu v umelej liahni, Brinsea-Octagon, s ktorou som veľmi spokojný a prirodzene pod sliepočkami, ktoré sú starostlivými matkami. Kuriatka kŕmim prvé 3 dni čistým kukuričným šrotom, do ktorého postupne pridávam kŕmnu zmes K1. Napájanie, 3 dni jemný odvar z pigi čaju + kombinal AD3, potom odstáta čistá voda. Po týždni začnem do krmiva pridávať trochu tvarohu, myší chvostík, mrkvu, nie každý deň. Odchov je bez väčších problémov, v 4. týždni preliečim proti kokcidióze, pretože sú sústredené na menšom priestore.
 
foto2.jpg
foto3.jpg
 
           Antverpský bradáč je v podstate odolná hydina, ale potrebuje suchý výbeh, aby sa nezašpinili perové ozdoby. K ich chovu nie je potrebné veľa priestoru, majú minimálnu spotrebu krmiva. Sú veľmi milé a zvedavé, takže človek sa pri nich nikdy nenudí. Pri dobrej opatere a hlavne ak ich chováte od malého kuriatka, úplne skrotnú. Iba niektorí kohútici dokážu dosť rázne dať najavo, hlavne cez chovnú sezónu, kto je pánom dvora. Odporúčam toto miniatúrne plemeno hlavne mladým chovateľom, pretože je nenáročné na chov, ale i starým, pretože je milým spoločníkom chovateľa a dosť tvrdým orieškom pri zachovávaní štandartu a farebných rázov.
                                                                                                   
                                                                                                            
 
 
 
Cigáň Vladimír
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Antverpský bradáč

(Jakub, 5. 4. 2017 20:42)

Dobrý deň,
Páči sa mi toto plemeno.
Predávate kuriatka?
Ďakujem za odpoveď.

Antverpský bradáč- násadové vajcia

(Kristián Valentíny, 17. 4. 2015 18:45)

Dobrý deň . Chcel by som sa opýtať či predávate aj násadové vajíčka antverpských bradáčov . Ďakujem

Re: Antverpský bradáč- násadové vajcia

(Cigáň V., 17. 4. 2015 20:37)

Volajte na mobil.

Antverpský bradáč-pomoc

(Daniela, 18. 8. 2014 14:23)

Dobrý deň.Máte krásny chov Antverpských bradáčov.Už dlho ich hľadám po Slovensku,no márne.Chcela som ich pre syna,lebo sú malé a nenáročné na chov.Som z Východného Slovenska.Do Vráble je to dosť ďaleko.Chcela som sa Vás spýtať,či ich predávate a nemáte niekedy cestu na východné Slovensko.Ďakujem za odpoveď.

Re: Antverpský bradáč-pomoc

(Cigáň V., 1. 2. 2015 18:01)

Dobrý podvečer pani Daniela. Ospravedlňujem sa za neskorú reakciu na Váš dotaz. Pokiaľ máte ešte záujem, kontaktujte ma v máji, to už bude rozoznateľné pohlavie. Neliahnem ich veľa ale pre Vášho syna pár kusov vyberiem. Horšie je, že na východ Slovenska nechodím skoro vôbec. Ešte raz sa ospravedlňujem a ak je záujem volajte mi na mob: 0915427043. Dovidenia.