Choď na obsah Choď na menu
 


Moje skúsenosti so zimným odchovom králikov

26. 12. 2010

     Podľa historických záznamov je králik jedno z najstarších chovaných domácich zvierat.

     Už v 2. stor. pred n.l. grécky historik Polybios opísal popri iných druhoch zvierat aj králiky. Nazval ich „cuniculus,“  čím sa snažil vystihnúť ich norový spôsob života. Toto s obľubou praktizujú aj domestikované králiky dnes - stačí im ponúknuť trochu slobody a úspešne vybuduje svoj príbytok ako tunel na voľnom pozemku

     Riman Vavro v 1. storočí pred n.l. popisuje odchov králikov v tzv. leporáriách, t.j. územiach - plochách obohnaných kamenným múrom, vysadených kríkmi a stromami. Výstavba leporárii sa považuje za prvý krok k domestikácii králikov.

     Odvtedy chov králikov prešiel dlhým vývojom. Prvé zmienky o existencii farebných rázov a usmernených výberoch sa objavujú v 16. stor. Dnes tak máme mnoho chovaných plemien, ktoré sa odlišujú v hmotnosti, farbe či dĺžke srsti.

     Za účelom dosiahnutia vyššej úžitkovosti ale aj zlepšovania fenotypických znakov sa v chovateľskej praxi využívajú aj zimné odchovy mláďat. Umožňuje to prirodzená reprodukčná schopnosť králikov, ktoré vo voľnej prírode bežne odchovávajú 6 - 7 vrhov v roku. Chovatelia využívajúci zimné vrhy sa v bežnej praxi stretávajú s mnohými problémami, ktoré sú spôsobené hlavne nízkymi teplotami pri nezateplených králikárňach. Vo svojej práci by som chcel popísať netradičné úspešné odchovy zimných vrhov králikov.

     Vzhľadom na predpoklad tuhšej zimy som zhotovil hniezdnu búdku s rozmermi  50x25x25cm s bočným vstupným otvorom pre králiky. Do dna som vyvŕtal niekoľko otvorov pre vytvorenie možnosti úniku moču. Búdku som umiestnil do koterca asi týždeň pred predpokladaným kotením. Toto by bohate postačovalo pri znížených teplotách okolo -5°C pre vonkajšiu králikáreň, ktorú som používal na chov. Na termín kotenia sa počasie zmenilo a došlo k výraznému ochladeniu. Denné teploty okolo -10°C a ešte výraznejšie nočné mrazy nedávali predpoklad pre úspešný odchov. Samica plemena Aljaška, ktoré chovám na kotenie využila teplejšie dopoludňajšie počasie a úspešne priviedla na svet mláďatá v hniezdnej búdke. Pre záchranu mláďat mi otec navrhol, že by sme mohli vyskúšať skúsenosti s odchovov brojlerových králikov, ktoré sme chovali v technológii - kovových klietkach v hale, kde sa samice po okotení držali oddelene od hniezda a mláďat a púšťali sa na kŕmenie len raz denne. Využili sme teda túto skúsenosť a odobrali sme mláďatá s búdkou na noc z koterca. Búdku sme umiestnili v murovanom domčeku, kde teplota neklesla pod bod mrazu. Každý deň sme ju vracali samici do koterca, ktorá po krátkej kontrole hniezda úspešne nakŕmila mláďatá. Takto som to opakoval asi dva týždne. Po tomto období už boli mladé dostatočne životaschopné a tak sa búdka ponechala v koterci. Zima tiež ustúpila a mohli sme sa tešiť, že sme úspešne zvládli najťažšie obdobie zimného odchovu. Onedlho sedem mláďat opustilo hniezdo a búdku sme odstránili natrvalo. Radosť bola o to väčšia, že sa jednalo o prvé mnou odchované mláďatá tohto plemena, ktoré som úspešne využil v ďalšej plemenitbe.

     Obdobné skúsenosti som použil aj v tohoročných odchovoch, aj keď zima bola mierna a dokonca sme nepoužívali ani pomocnú búdku k odchovu, tento krát pre plemeno Bielopesíkatý čierny a modrý, ktoré úspešne chová môj brat. Spolu sa staráme o spomínané plemená a dopĺňame sa pri ošetrovaní a kŕmení. Vzhľadom k tomu, že sa nám podarilo zabezpečiť chovných plemenníkov zo SRN, snažili sme sa odchovať mláďatá z prvých hniezd. O čo väčšia snaha a opatera, o to väčšie sklamanie sme pociťovali z neúspechu. Kým jedna samica celé hniezdo zničila, druhej mláďatá sme po niekoľkých dňoch našli podchladené a porozliezané po celom koterci. Mláďatá sme dočasne umiestnili do krabici vystlanej slamou a srsťou ako náhradného hniezda a zohriali sme ich pod žiarovkou. Po zvýšení telesnej teploty mláďatá, ktoré už boli skoro čierne začali prejavovať známky života. Vrátili sme ich naspäť aj s nahriatou srsťou. Počas dňa sme samicu v koterci s hniezdom niekoľkokrát kontrolovali a dúfali sme, nakoľko sa javilo všetko v poriadku, že bude odchov úspešne pokračovať. Na ďalšie ráno nás však čakalo prekvapenie. Mláďatá boli každé v inom kúte, samozrejme podchladené. A tak sa opakovalo opäť oživovanie - zahrievanie. Tento krát sme však už neriskovali. Mláďatá sme samici odobrali po nakŕmení a na noc sme ich zobrali do bytu. Takto s nami cestovali každý deň a vozili sa na kŕmenie, nakoľko králiky chováme na záhrade asi 5km od bydliska. Odchov prežívali v papierovej krabici ( obr. č.1 ) a vozili sme ich na nakŕmenie samici. Aj keď hniezdo bez mláďat zničila, mláďatá po vložení do koterca bez problémov prijala na kŕmenie ( obr. č.2 ).

 

Zo súťažnej práce Mladý chovateľ

 

Náhľad fotografií zo zložky Skúsenosti so zimným odchovom

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.