Choď na obsah Choď na menu
 


Myxomatóza - rady a diskusia

19. 1. 2013

Blíži sa  jar a s ňou aj čas tradičných králičích ochorení. Aj keď zimný prechod bol pre víacerých chovateľov nepríjemný  a stretol som sa s vícerými, ktorí sa sťažovali na mor králikov v mesiacoch október ale napr. u dvoch cca do 10 dní po vakcinácii, budeme radi keď svoje skúsenosti potvrdíte v komentároch vo forme diskusie.

Tiež viacerí z nás navštívili EV Lipsko. Budeme radi za Vaše dojmy a postrehy  pozitivne,či negatívne, Je to pre každého, kto robí výstavy aj škola, tak prečo to nevyužiť pre zlepšenia našej práce.

 

Teraz zopár info k myxomatóze.

1. Ako možno priniesť samotný výrus

2. Čo  môžme robiť?

3. Je králik chránený po vakcinácii?

1. Jar je aj zdrojom kvalitného zeleného krmiva. Ale toto prináša sa sebou aj riziká pre zvieratá. Je to aj zdroj chorôb – choroboplodných zárodkov. Jedným z prenášačov je aj zajac a priamy kontakt s infikovaným zvieraťom, ako aj jeho trusom.  Zajac v prírode stráca prirodzenú plachosť a kontakt s ním alebo infikovaným trusom v spojení s odolnosťou vírusu sú zdrojom nákazy. Tento vírus je prenosný aj ľuďmi. Stopy na koži - ruky či už chovatelia na návšteve, alebo pri odstraňovaní infikovaných zvierat a trusu. Hlavnou príčinou prenosu sú však pijavice, komáre, blchy a kliešte. A hlavne komárov je z jari požehnane. Predpokladám že po sebe dva tak suché roky nebudú, tak sa máme zas na čo tešiť.

2. K dispozícii u veterinára sú vakcíny proti spomínanému ochoreniu. Každý chovatel by mal zabezpečiť očkovanie svojich zvierat. Očkovanie zabezpečuje odolnosť asi na 6 mesiacov. Vakcinácia je možna od 6. týždňov veku zvierat. Do tohoto obdobia králici vykazujú odolnosť voči tomuto ochoreniu. V zime je riziko ochorenia minimálne, a tak vo víacerých regiónoch nie je potrebné.

3.Bohužiaľ nie na 100%. Je viacero príznakov keď po vakcinácii dochádza k opuchu očí, či tvorbe pľuzgierov a pod. Silnejšie infekčné tlaky, či zvieratá ktoré neboli úplne zdravé tj vakcinácie keď sú už hlásené ochorenia v okolí a pod. V čase silných tlakov veterinári doporučujú revakcinovať ale to už najlepšie po odbornej konzultách…

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.